Price List

Copper Pipe Price

Copper Pipe Manufacturers, Suppliers, Stockist in India

Sachiya Steel International Is One Of The Leading Manufacturer And Exporter Of High Quality Copper Pipes Manufacturer in India, which comes in a variety of sizes and shapes to meet the needs of your requirements. Sachiya Steel International give you the best deals on a wide variety of 15mm Copper Pipes in both large and small quantities around the world. We are one of the famous brands engaged in the manufacturing, supplying, and exporting of a high-quality range of Copper Pipe. Our company is interested in providing a high-quality collection of Copper Pipe to meet the diverse needs of customers. Copper Pipe are one of the products that we provide to meet the ever-increasing demands of our customers.

ASTM B280 Copper Pipe Specification

Copper Alloy Pipe Specification ASTM B280 ASME SB280 / ASTM B68 ASME SB68
Sizes
  • Copper Round Pipe
    Wall thickness: 0.2mm~120mm

    Outside Diameter: 2mm~910mm
  • Copper Square Pipe
    Wall thickness: 0.2mm~120mm
    Size: 2mm*2mm~1016mm*1016mm
  • Copper Rectangular Pipe
    Wall thickness: 0.2mm~910mm
    Size: 2mm*4mm~1016mm*1219mm
Copper Pipe Schedule SCH5, SCH10, SCH40, STD, SCH80, SCH160
Copper Pipe Application
  • The Copper Pipe are made of pure electrolysis copper.
  • They are precise in size and smooth on surface. Besides,
  • Thus, they are widely used for heat exchangers, radiators, coolers, electro-heat-up pipe, Air conditioner and refrigerators.
  • Copper straight pipes can be used for oil transportation, brake pipes, water pipes and gas pipes for construction.
  • Copper Pipe are of good heat conductibility.
Test
  • Hardness Test
  • Mechanical Testing Such as Tensile of Area
  • Pitting Resistance Test
  • Chemical Analysis – Spectro Analysis
  • Intergranular Corrosion (IGC) Test
  • Flattening Test
  • Micro and Macro Test
  • Positive Material Identification – PMI Testing
  • Flaring Test
Copper Welded Pipe size 5.0 mm – 1219.2 mm
Our Presence USA, Canada, Australia, UK, Malaysia, Poland, Iran, Italy, Singapore, UAE
Specialized in Large Diameter Copper Alloy Pipe
Copper Alloy EFW Pipe size 5.0 mm – 1219.2 mm
Copper Pipe Length Single Random, Double Random & Cut Length.
Material Test Certificates (MTC) Material Test Certificates (MTC) as per EN 10204 3.1 and EN 10204 3.2
Origin European, Japanese, Korean, US, Russian, Indian (Strictly No Chinese Material)
Marking All Copper Pipes are marked as follows: Standard, Grade, OD, Thickness, Length, Heat No. (Or according to the customer’s request.)
Copper Pipe Form Hollow, Square, Round, Rectangular , Straight Pipes, Hydraulic Etc.
Copper Pipe Hardness 1/16 hard, 1/8 hard, 3/8 hard, 1/4 hard, 1/2hard, full hard, soft etc
Copper Pipe Material T1, T2, C10100, C10200, C10300, C10400, C10500, C10700, C10800, C10910, C10920, TP1, TP2, C10930, C11000, C11300, C11400, C11500, C11600, C12000, C12200, C12300, TU1, TU2, C12500, C14200, C14420, C14500, C14510, C14520, C14530, C17200, C19200, C21000, C23000, C26000, C27000, C27400, C28000, C33000, C33200, C37000, C44300, C44400, C44500, C60800, C63020, C65500, C68700, C70400, C70600, C70620, C71000, C71500, C71520, C71640, C72200, etc.
Copper Pipe Finish mill, polished, bright, oiled, hair line, brush, mirror, sand blast, or as required.
Copper Alloy Pipe End Plain End, Beveled End, Treaded.
Copper Alloy Seamless Pipe size 4 to 219mm W. T.: 0.5 to 20mm
We can also cut, thread, and groove Copper Pipes to meet your specifications.

Copper pipes have long been favoured in plumbing and construction for their exceptional durability and corrosion resistance. These versatile pipes find application in various industries, from residential plumbing to HVAC systems. If you’re considering using copper pipes for your project, it’s essential to understand the factors that influence their price. The cost of copper pipes depends on several elements, including market demand, copper purity, and the current price per kilogram.

Monel Pipe Types Out diameter Wall thickness Length
Copper Welded Pipe (in Stock + Custom Sizes) 5.0mm ~ 1219.2mm 1.0 ~ 15.0 mm Upto 6 Meters
NB Sizes (in stock) 1/8” ~ 8” SCH 5 / SCH 10 / SCH 40 / SCH 80 / SCH 160 Upto 6 Meters
Copper Seamless Pipe (Custom Sizes) 5.0mm ~ 203.2mm As per requirement Upto 6 Meters

Copper Pipe Price

Copper Pipe Price Origin Price in INR
(per kg)
Price in USD
(per kg)
Price in Euro
(per kg)
Others
Copper Pipe Price in UK / Europe European Rs 740/- $10 €8 Fix Length
Copper Pipe Price in Japan Japanese Rs 540/- $7 €6 Fix Length
Copper Pipe Price in India Indian Rs 300/- $4 €2 Cut to Size
Copper Pipe Price in the USA USA Rs 900/- $11 €8 Fix Length

Copper Pipes Chemical Composition

Standard Copper NO. Chemical Composition Mechanical Properties
CU% P% Temper Tensile strength (Mpa) Elongation (%) Average Grain Size (mm)
ASTM
B280/68
C12200 >99.9 0.015 to 0.040 >60 >205 >40 >0.040
>50 >245

The price of copper pipes is typically measured in terms of cost per kilogram (kg). As a commodity, copper prices are subject to fluctuations based on global supply and demand trends. Factors like economic conditions, geopolitical events, and industrial production can impact the price of copper on the market. Therefore, buyers and businesses must stay informed about the latest copper price per kg to make informed decisions about purchasing copper pipes.

Copper Pipe

The copper pipe price per kg can vary significantly depending on the purity and grade of the copper used. High-purity copper pipes with minimal impurities often command a higher price due to their enhanced performance and longevity. On the other hand, lower-grade copper pipes may be more affordable. Still, they might have reduced resistance to corrosion and lower durability. Balancing your budget with the desired quality is critical when selecting copper pipes for your specific application.

Copper Pipes Client Projects

Product supplied City
Copper Pipes for Oil and Gas Industry Bareilly, Uttar Pradesh
Copper Pipes supplied to Power Plant Mumbai, Maharashtra
Copper Pipes supply for Petrochemical Tamil Nadu, Chennai
Indigo Copper Pipe & Tube supplied to Chemical industry Raipur, Chhattisgarh

Features of Copper Pipe

  • 724 psi maximum working pressure
  • Copper construction provides durability
  • 150°F maximum working temperature
  • Copper Pipe are Great for residential water-supply lines
  • Corrosion resistant for long-lasting, maintenance-free use
  • Copper Pipe Will not burn or support combustion for safety
  • Type K Copper Pipe or thick-wall piping is ideally used between water mains and meters for heavy-duty vacuum-pump lines and underground lines
  • Copper Pipe is Easy to join and install

Copper Pipe Equivalent Grades

BS EN NUMBER TITLE NEAREST OLD BS EQUIVALENT
Copper pipes
1057 Seamless, round pipes for water and gas in sanitary and heating applications 2871 Pt1
12449 Seamless, round pipes for general purposes 2871 Pt2
12450 Seamless, round capillary pipes
12451 Seamless, round pipes for heat exchangers 2871 Pt3
12452 Rolled, finned, seamless pipes for heat exchangers –
12735 Seamless, round pipes for air conditioning and refrigeration Part 1: pipes for piping systems – Part 2: pipes for equipment –
13348 Seamless, round copper pipes for medical gases –
13349 Pre-insulated copper pipes with solid covering –

Copper Pipe Sizes Available for Plumbing

Nominal
size
Outside diameter
(OD)
[in (mm)]
Inside diameter (ID)
[in (mm)]
Type K Type L Type M
​1⁄4 3⁄8 (9.5) 0.305 (7.747) 0.315 (8.001)
​3⁄8 1⁄2 (12.7) 0.402 (10.211) 0.430 (10.922) 0.450 (11.430)
​1⁄2 5⁄8 (15.875) 0.528 (13.411) 0.545 (13.843) 0.569 (14.453)
​5⁄8 3⁄4 (19.05) 0.652 (16.561) 0.668 (16.967) 0.690 (17.526)
​3⁄4 7⁄8 (22.225) 0.745 (18.923) 0.785 (19.939) 0.811 (20.599)
1 1 1⁄8 (28.575) 0.995 (25.273) 1.025 (26.035) 1.055 (26.797)
1​1⁄4 1 3⁄8 (34.925) 1.245 (31.623) 1.265 (32.131) 1.291 (32.791)
1​1⁄2 1 5⁄8 (41.275) 1.481 (37.617) 1.505 (38.227) 1.527 (38.786)
2 2 1⁄8 (53.975) 1.959 (49.759) 1.985 (50.419) 2.009 (51.029)
2​1⁄2 2 5⁄8 (66.675) 2.435 (61.849) 2.465 (62.611) 2.495 (63.373)
3 3 1⁄8 (79.375) 2.907 (73.838) 2.945 (74.803) 2.981 (75.717)

ASME SB68 Copper Pipe Size

Wall Sizes ( O.D.)
.010 1/16″ , 1/8″ , 3/16″
.020 1/16″ , 1/8″ , 3/16″ , 1/4″ , 5/16″ , 3/8″
.012 1/8″
.016 1/8″ , 3/16″
.028 1/8″ , 3/16″ , 1/4″ , 5/16″ , 3/8″ , 1/2″ , 3/4″ , 1″ , 1 1/2″ , 2″
.035 1/8″ , 3/16″ , 1/4″ , 5/16″ , 3/8″ , 7/16″ , 1/2″ , 16″ , 5/8″ , 3/4″ , 7/8″ , 1″ , 1 1/4″ , 1 1/2″ , 1 5/8″ , 2″ , 2 1/4″
.049 3/16″ , 1/4″ , 5/16″ , 3/8″ , 1/2″ , 16″ , 5/8″ , 3/4″ , 7/8″ , 1″ , 1 1/8″ , 1 1/4″ , 1 1/2″ , 1 5/8″ , 2″ , 2 1/4″
.065 1/4″ , 5/16″ , 3/8″ , 1/2″ , 16″ , 5/8″ , 3/4″ , 7/8″ , 1″ , 1 1/4″ , 1 1/2″ , 1 5/8″ , 1 3/4″ , 2″ , 2 1/2″ , 3″
.083 1/4″ , 3/8″ , 1/2″ , 5/8″ , 3/4″ , 7/8″ , 1″ , 1 1/4″ , 1 1/2″ , 1 5/8″ , 1 7/8″ , 2″ , 2 1/2″ ,3″
.095 1/2″ , 5/8″ , 1″ , 1 1/4″ , 1 1/2″ , 2″
.109 1/2″ , 3/4″ , 1″ , 1 1/4″ , 1 1/2″ , 2″
.120 1/2″ , 5/8″ , 3/4″ , 7/8″ , 1″ , 1 1/4″ , 1 1/2″ , 2″ , 2 1/4″ , 2 1/2″ , 3″
.125 3/4″ , 1″ , 1 1/4″ , 1 1/2″ , 2″ , 3″ , 3 1/4″
.134 1″
.250 3″
.375 3 1/2″

In conclusion, due to their inherent advantages, copper pipes remain a popular choice for various plumbing and construction projects. When considering copper pipe prices, it’s essential to monitor market fluctuations and select the appropriate grade of copper to meet your needs. By understanding the factors influencing copper pipe prices and staying informed about the current cost per kg, you can make well-informed decisions and ensure a successful and cost-effective project that benefits from the excellent properties of copper pipes. Whether you’re a homeowner or a professional contractor, investing in quality copper pipes is a wise choice for long-lasting and reliable plumbing solutions.

What are copper pipes, and why are they popular in plumbing and construction?

Copper pipes are tubes made of copper metal and are widely used in plumbing and construction due to their exceptional durability and corrosion resistance. They are known for their ability to withstand various environmental conditions, making them a preferred choice for water supply systems, HVAC installations, and other applications where reliability is crucial.

How is the price of copper pipes determined?

The price of copper pipes is influenced by several factors, with the primary determinant being the current price per kilogram (kg) of copper in the global market. Copper prices are subject to fluctuations due to changes in supply and demand, economic conditions, geopolitical events, and industrial production. As a result, the cost of copper pipes can vary over time.

What is the significance of "copper pipe price per kg"?

"Copper pipe price per kg" refers to the cost of copper pipes calculated based on their weight in kilograms. This pricing method ensures that buyers pay a fair price based on the actual amount of copper they are purchasing. By monitoring the copper price per kg, buyers can gauge the market value and make informed decisions about their copper pipe purchases.

How does copper purity affect the price of copper pipes?

Copper pipes come in various grades, with differing levels of purity. Higher-purity copper pipes with minimal impurities generally command a higher price due to their superior performance and extended lifespan. Lower-grade copper pipes may be more affordable, but they might have reduced resistance to corrosion and may not be as durable. When considering copper pipe prices, it's essential to balance the desired quality with budget considerations.

Are there ways to save on copper pipe costs without compromising quality?

While copper pipe prices are influenced by global market trends, there are strategies to manage costs effectively. Buying copper pipes in bulk or during periods of lower copper prices can help secure more competitive rates. Additionally, working with reputable suppliers who offer transparent pricing and quality assurance can ensure that you get the best value for your investment.

Are copper pipes a sustainable choice for plumbing and construction projects?

Yes, copper pipes are considered a sustainable choice for plumbing and construction. Copper is a 100% recyclable material, and using recycled copper in pipe manufacturing can reduce the environmental impact. Furthermore, copper's long lifespan and corrosion resistance mean that copper pipes rarely need replacement, contributing to a sustainable and long-term plumbing solution.

Can I use copper pipes for both residential and industrial applications?

Absolutely! Copper pipes are versatile and suitable for various applications, including residential, commercial, and industrial projects. Whether you need copper pipes for your home's plumbing system, an industrial water supply network, or an HVAC system in a commercial building, copper pipes offer reliable performance across diverse applications.

How can I ensure I'm getting the best copper pipe price for my project?

To ensure you get the best copper pipe price, consider obtaining quotes from multiple reputable suppliers. Compare the prices, but also take into account the quality of the copper pipes offered. Additionally, stay updated on copper price trends to make well-informed decisions about when to purchase and in what quantity to optimize your project budget.

By |2024-06-03T11:32:05+05:30July 23rd, 2022|Price List|

Tata MS Square Pipe Price List 2026 – Rate per Kg

Tata MS Square Pipe Price List 2026 – Rate per Kg

Last Updated: September, 2026

The Tata MS Square Pipe Price List 2026 – Rate per Kg provides a useful reference for buyers, contractors, builders, fabricators, engineers, infrastructure companies, and industrial users looking for mild steel square pipes in India. MS square pipe prices depend on dimensions, wall thickness, steel grade, manufacturing process, quantity, location, freight, taxes, and prevailing steel market conditions.

Sachiya Steel International supplies and exports a wide range of MS square pipes, rectangular pipes, round pipes, ERW pipes, MS tubes, and structural steel products for construction, fabrication, engineering, infrastructure, agriculture, and industrial applications. Buyers can compare pipe quotations on a per-kg and per-meter basis by checking the exact pipe dimensions and theoretical weight.

Price Disclaimer: The rates mentioned in this article are indicative 2026 market-reference prices and should not be considered fixed Tata Steel quotations. Actual prices can change according to size, thickness, quantity, location, GST, freight, specification, and current steel market conditions.

Download the Tata MS Square Pipe Price List PDF 2026

For convenient reference, buyers can download the latest Tata MS Square Pipe Price List 2026 – Rate per Kg PDF and use it while comparing pipe sizes, weight, and market quotations.

Download Tata MS Square Pipe Price List PDF 2026

The PDF can be useful for contractors, purchasing departments, fabricators, project engineers, stockists, and industrial buyers who need a quick reference while preparing material requirements.

Tata MS Square Pipe Rate Per Kg 2026

Tata MS square pipe rate per kg 2026

The Tata MS square pipe rate per kg in 2026 depends mainly on the current price of mild steel, pipe size, wall thickness, manufacturing process, order quantity, and commercial terms.

As a general market reference, MS square pipe rates may be considered around ₹55–₹85 per kg, depending on the specification and market conditions. The exact rate should always be confirmed before placing an order.

MS Product Indicative 2026 Rate
MS Square Pipe ₹55–₹80/kg
MS Rectangular Pipe ₹55–₹80/kg
MS ERW Pipe ₹55–₹80/kg
Heavy MS Structural Tube ₹58–₹85/kg

These values are indicative only. Tata Steel or any other manufacturer’s actual commercial quotation may differ based on the required size, thickness, grade, quantity, delivery location, GST, freight, and applicable commercial terms.

Why Rate Per Kg Is Important

MS square pipes are often purchased according to weight because steel is fundamentally traded based on material weight. Comparing the rate per kg makes it easier to evaluate quotations for different sizes and thicknesses.

For example, a 50 × 50 mm square pipe and a 100 × 100 mm square pipe may have different weights per meter. If the same steel rate per kg applies, the heavier pipe will naturally have a higher price per meter.

The basic relationship is

Price per meter = Weight per meter × Rate per kg

Therefore, both the rate per kg and weight per meter should be checked before comparing quotations.

Tata MS Square Pipe Price Per Meter 2026

Although MS square pipes are commonly compared by kilogram, many fabricators and contractors purchase them based on price per meter or price per length.

The price per meter depends on:

  • Outside dimensions
  • Wall thickness
  • Weight per meter
  • Steel rate per kg
  • Pipe length
  • Manufacturing tolerances
  • Quantity
  • Freight and taxes

For example, if a square pipe weighs 8 kg/m and the applicable material rate is ₹65/kg:

8 × ₹65 = ₹520 per meter

This is only a theoretical material-price calculation. The final commercial price can vary depending on the supplier’s manufacturing, processing, freight, taxes, and other charges.

Tata MS Square Pipe Price Factors in 2026

Several factors influence the Tata MS square pipe price list 2026.

1. Pipe Dimensions

The outside dimensions of the square pipe directly affect its weight. Larger sections generally require more steel and therefore cost more per meter.

2. Wall Thickness

Wall thickness is one of the most important pricing factors. A 6 mm thick square pipe contains substantially more steel than a similar pipe with a 2 mm or 3 mm wall thickness.

3. Steel Rate

The underlying MS steel price affects the final pipe quotation. Changes in raw-material prices, supply and demand, energy costs, transportation, and market conditions can influence rates.

4. Quantity

Bulk orders may receive different commercial pricing from small quantities. Large infrastructure and industrial projects may also require project-specific quotations.

5. Delivery Location

Freight can significantly affect the landed price. The same pipe may have a different final cost depending on the customer’s city, distance from the stockist, and transportation requirements.

6. GST and Other Charges

The quoted basic price may not include GST, freight, loading, unloading, inspection charges, or other applicable costs. Buyers should confirm the complete landed price before placing an order.

Tata MS Square Pipe Sizes 2026

MS square pipes are manufactured and supplied in a wide range of dimensions and wall thicknesses.

Common square pipe sizes include:

Square Pipe Size Typical Application
20 × 20 mm Light fabrication
25 × 25 mm Furniture and fabrication
32 × 32 mm General fabrication
40 × 40 mm Structural fabrication
50 × 50 mm Gates and frames
60 × 60 mm Industrial fabrication
75 × 75 mm Structural applications
80 × 80 mm Heavy fabrication
100 × 100 mm Structural work
125 × 125 mm Heavy structures
150 × 150 mm Industrial structures
200 × 200 mm Heavy engineering

Availability depends on the required thickness, standard, manufacturer, quantity, and market stock.

MS square pipe sizes and weight per meter 2026

Tata MS Square Pipe Weight Per Meter

The weight per meter is important when converting a Tata MS square pipe rate per kg into a price per meter.

For a square hollow section, a commonly used theoretical approximation is

Weight per meter = [4 × t × (B − t)] × 0.00785

Where:

  • B = outside width of the square pipe in mm
  • t = wall thickness in mm
  • 0.00785 = density factor for mild/carbon steel

For example, if the outside dimension and wall thickness are known, the formula can be used to estimate the theoretical weight per meter.

Actual supplied weight may differ slightly because of manufacturing tolerances and dimensional variations.

For additional steel calculations, buyers can refer to the Steel Weight Chart for related steel products and weight references.

How to Calculate Tata MS Square Pipe Price Per Kg

The basic calculation is straightforward.

Formula:

Price per meter = Weight per meter × Rate per kg

For example:

  • Theoretical pipe weight = 10 kg/m
  • MS rate = ₹65/kg

Therefore:

10 × ₹65 = ₹650/m

If the required quantity is 100 meters:

100 × ₹650 = ₹65,000

This is a basic material-price calculation and does not necessarily represent the final invoice value because GST, freight, cutting, processing, loading, and other charges may apply.

Tata MS Round Pipe Price List 2026

Tata MS round pipes are also used extensively in construction, engineering, fabrication, agriculture, structural work, and industrial applications.

Common nominal sizes include:

  • 15 NB / ½ inch
  • 20 NB / ¾ inch
  • 25 NB / 1 inch
  • 32 NB / 1¼ inch
  • 40 NB / 1½ inch
  • 50 NB / 2 inch
  • 65 NB / 2½ inch
  • 80 NB / 3 inch
  • 100 NB / 4 inch
  • 125 NB / 5 inch
  • 150 NB / 6 inch
  • 200 NB / 8 inch and larger

Round pipe prices depend on diameter, wall thickness, standard, grade, quantity, length, and delivery location.

Historical MS pipe rates found online from earlier years should not automatically be used as current 2026 prices. Buyers should request a fresh quotation for their exact requirements.

Tata GI Pipe Price List 2026

GI pipes generally cost more than uncoated MS pipes because they have a zinc coating that provides additional protection against atmospheric corrosion.

GI pipe pricing can depend on:

  • Outside diameter or nominal bore
  • Wall thickness
  • Zinc coating
  • Pipe length
  • Manufacturing standard
  • Brand
  • Quantity
  • Delivery location
  • Steel and zinc market conditions

GI pipes are commonly used for water systems, agriculture, fencing, outdoor structures, and applications requiring additional corrosion protection.

MS Square Pipe vs. GI Square Pipe

Feature MS Square Pipe GI Square Pipe
Base Material Mild Steel Mild Steel
Surface Black/uncoated Zinc-coated
Corrosion Protection Depends on surface treatment Improved due to zinc coating
Cost Generally lower Generally higher
Fabrication Easy to fabricate Zinc coating requires consideration.
Applications Construction and fabrication Outdoor and corrosion-sensitive applications

The appropriate product depends on the application, environmental conditions, structural requirements, fabrication method, service life, and budget.

Tata MS Square Pipe Specifications

Typical MS square pipe specifications may include:

Property Typical Details
Product Mild Steel Square Pipe
Shape Square
Manufacturing ERW / welded
Material Mild Steel / Carbon Steel
Surface Black/coated as specified
Cross Section Square
Wall Thickness Application dependent
Length Standard or customer requirement
Supply Form Bundles / individual lengths
Applications Construction, fabrication, engineering

For projects requiring a specific specification, buyers should clearly mention the applicable IS, ASTM, BS, or project standard when requesting a quotation.

MS Square Pipe Manufacturing

MS square pipes can be manufactured using welded forming processes depending on the required dimensions, wall thickness, application, and specification.

ERW manufacturing is commonly used for many structural and general-purpose tube applications. A steel strip or coil is formed into the required tubular shape and joined along a longitudinal seam.

Quality requirements can include:

  • Dimensional accuracy
  • Wall-thickness control
  • Surface condition
  • Mechanical properties
  • Chemical composition
  • Weld quality
  • Inspection requirements
  • Applicable certification or test documentation

Industrial buyers should provide the required standard and inspection requirements before requesting a quotation.

MS Square Pipe Applications

MS square pipe applications in construction and fabrication

MS square pipes are widely used because their geometry provides convenient structural and fabrication characteristics.

Construction

MS square tubes are used for frames, supports, railings, partitions, columns, sheds, and structural assemblies.

Fabrication

Fabricators commonly use square pipes for gates, grills, frames, racks, platforms, machinery supports, and workbenches.

Infrastructure

Square tubes can be used in structural frameworks, barriers, supports, and infrastructure components.

Furniture

Smaller sections are used for tables, chairs, racks, storage systems, workbenches, and industrial furniture.

Agriculture

MS square pipes can be used for fencing, farm structures, equipment frames, sheds, and agricultural supports.

Industrial Engineering

Heavy square sections can be used for machine frames, equipment supports, platforms, walkways, and industrial structures.

MS Square Pipe Price Per Kg vs Price Per Meter

Buyers should understand the difference between these two pricing methods.

Rate per kg indicates the price of the steel material based on weight.

Rate per meter indicates the price of a particular pipe length based on its weight per meter.

For example:

Rate per meter = Weight per meter × Rate per kg

A pipe weighing 12 kg/m at ₹65/kg would have a basic calculated material value of:

12 × ₹65 = ₹780/m

Therefore, comparing only the price per meter can be misleading if two pipes have different wall thicknesses or weights.

For accurate comparison, always check:

  • Size
  • Wall thickness
  • Weight per meter
  • Rate per kg
  • Length
  • Grade
  • Standard
  • GST
  • Freight

Tata MS Pipe Price List by Size

For round MS pipes, buyers commonly specify the nominal bore or outside diameter together with wall thickness or class.

Nominal Size NB Typical Application
½ inch 15 NB Plumbing/light applications
¾ inch 20 NB Plumbing/fabrication
1 inch 25 NB General fabrication
1¼ inch 32 NB Industrial piping
1½ inch 40 NB Structural/general use
2 inch 50 NB Industrial applications
2½ inch 65 NB Engineering
3 inch 80 NB Industrial piping
4 inch 100 NB Construction/industrial
5 inch 125 NB Heavy applications
6 inch 150 NB Industrial systems
8 inch+ 200 NB+ Large industrial requirements

What to Include When Requesting an MS Square Pipe Price

To obtain an accurate quotation, buyers should provide complete technical and commercial details.

For example:

MS Square Pipe – 100 × 100 × 4 mm, 6 metre length, quantity 10 MT, required applicable standard, black finish, delivery to Mumbai.

For round pipes:

MS ERW Pipe – 4 inch NB, required wall thickness/class, 6 metre length, applicable IS specification, quantity and delivery location.

Providing complete information helps suppliers calculate the appropriate weight, rate per kg, price per meter, freight, taxes, and final commercial value.

MS Square Pipe Price Calculation Example

Suppose a buyer requires:

  • Size: 100 × 100 mm
  • Thickness: 4 mm
  • Length: 6 metres
  • Quantity: 100 lengths
  • Indicative rate: ₹65/kg

The approximate weight can first be calculated using the square-section weight formula.

The approximate total weight is then:

Weight per meter × 6 metres × 100 lengths

The basic material value becomes:

Total Weight × Rate per Kg

This method allows buyers to compare supplier quotations on a consistent weight basis.

Actual weights should be checked against the manufacturer’s published weight tables and applicable dimensional tolerances.

MS Pipes and Tubes Available from Sachiya Steel International

Sachiya Steel International supplies a broad range of steel piping and structural products for domestic and international requirements.

The product range includes:

  • Mild Steel Pipes
  • MS Square Pipes
  • MS Rectangular Pipes
  • MS Round Pipes
  • ERW Pipes
  • Carbon Steel Pipes
  • Stainless Steel Pipes
  • Duplex Steel Pipes
  • Super Duplex Pipes
  • Alloy Steel Pipes
  • Nickel Alloy Pipes
  • Industrial Tubes
  • Structural Tubes

Product selection can be based on dimensions, thickness, grade, standard, length, application, quantity, and delivery requirements.

Why Choose Sachiya Steel International?

Sachiya Steel International supplies steel pipes, tubes, fittings, flanges, fasteners, plates, sheets, and related industrial products for construction, engineering, infrastructure, petrochemical, power, marine, chemical, fabrication, and general industrial applications.

Customers can discuss requirements involving:

  • Domestic supply
  • Export orders
  • Bulk quantities
  • Industrial projects
  • Multiple steel grades
  • Custom sizes
  • Technical specifications
  • Commercial quotations

For current MS square pipe requirements, buyers should provide the size + thickness + quantity + length + delivery location to obtain a suitable quotation.

Frequently Asked Questions

1. What is the Tata MS Square Pipe Price List 2026 – Rate per Kg?

The indicative MS square pipe market rate in 2026 can vary according to size, thickness, grade, quantity, location, freight, GST, and current steel market conditions. A general reference range may be around ₹55–₹85/kg, but the actual supplier quotation should be confirmed before purchase.

2. What is the Tata MS square pipe rate per kg in 2026?

The rate can vary according to the required specification and market conditions. Buyers should request a current quotation based on exact size, thickness, quantity, standard, and delivery location.

3. How is MS square pipe price per kg calculated?

The basic material value is calculated by multiplying the applicable weight by the steel rate. For price per meter, use:

Price per Meter = Weight per Meter × Rate per Kg

4. What factors affect Tata MS square pipe prices?

Major factors include dimensions, wall thickness, steel grade, manufacturing process, quantity, market conditions, freight, taxes, and delivery location.

5. What is the price of MS square pipe per meter?

The price per meter depends on the pipe’s weight per meter and the applicable rate per kg. Heavier pipes generally have a higher price per meter.

6. How is MS square pipe weight per meter calculated?

A commonly used theoretical formula is:

Weight per meter = [4 × t × (B − t)] × 0.00785

where B is the outside width in mm and t is the wall thickness in mm.

7. What sizes are available in MS square pipes?

Common sizes include 20 × 20, 25 × 25, 40 × 40, 50 × 50, 75 × 75, 100 × 100, 125 × 125, 150 × 150, and 200 × 200 mm, with availability depending on thickness, manufacturer, specification, and stock.

8. Is Tata GI pipe more expensive than MS pipe?

GI pipe generally has a higher purchase price than comparable untreated MS pipe because of its zinc coating and additional processing.

9. Does the MS square pipe rate include GST and freight?

Not necessarily. Unless specifically stated, an indicative rate should not be assumed to include GST, freight, loading, unloading, inspection, or other applicable charges.

10. How can I get the latest Tata MS square pipe quotation?

Provide the required size, wall thickness, length, quantity, applicable standard, and delivery location. The supplier can then provide a quotation based on the current commercial rate.

Final Note on Tata MS Square Pipe Price List 2026 – Rate per Kg

The Tata MS Square Pipe Price List 2026 – Rate per Kg should be used as a reference for understanding current market pricing rather than as a fixed manufacturer’s quotation. Steel prices can change because of raw-material costs, market demand, production expenses, transportation, taxes, and other commercial factors.

When comparing MS square pipe quotations, always check the rate per kg, weight per meter, dimensions, wall thickness, grade, standard, quantity, GST, freight, and delivery terms. This provides a more accurate basis for comparing different offers.

Sachiya Steel International supplies MS pipes, square pipes, rectangular pipes, round pipes, ERW pipes, structural tubes, and other steel products for domestic and export requirements.

For the latest MS square pipe quotation, share your size + thickness + quantity + length + delivery location.

By |2026-09-30T11:23:42+05:30July 16th, 2022|Price List|
Go to Top